MALL.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Více informací o ochraně soukromí
Rozumím

Chromecast

Chyba přehrávání

Další video za

Termiti
Zjistit víc Přeskočit reklamu Přeskočit reklamu Přeskočit reklamu za 5
MallTV Termiti

Sdílejte video

0:00
Živě
Přehrát
Další
Hlasitost
Nastavení
  • Kvalita

    Auto HD
  • Kvalita
Airplay
Chromecast
Kino režim
Celá obrazovka

Termiti

  • Publikováno před 2 měsíci
  • 3
  • 3
  • Oblíbené
  • Sdílet
  • Oblíbené

Termiti

2 série | 4 ep.

O videu

V přenosu můžete sledovat 50 let starou kolonii termitů druhu Coptotermes formosanus, o které pečují vědci ze skupiny Roberta Hanuse v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Tento druh je jako jeden z mála i mocným škůdcem člověka v teplých oblastech téměř všech kontinentů, a proto tato kolonie původně sloužila ke studiu možností jejich potírání. Dnes už je ve vědecké výslužbě, ale vědci o ni pečují stále.

Rozpoznat v termitišti můžete pouhým okem dělníky podle kulatých bílých hlav a vojáky, kteří mají delší oválnou tmavou hlavičku a na ní téměř černá kusadla směřující vpřed. Královna se svým králem jsou ukryti kdesi uvnitř a už desítky let je nikdo neviděl. Naživu ale stále jsou – bez nich by se nerodily stále nové a nové generace dělníků a vojáků.

Termiti působí na naší planetě coby nejvýznamnější rozkladači celulózy v její nejrůznější podobě – bez nich by se život v tropech prakticky zastavil. Zajímaví jsou ale také pro studium dlouhověkosti, jemuž se věnují i vědci z ÚOCHB.

V případě VÝPADKU nám prosím napište na [email protected]. Opravy přenosu se tak dočkáte nejrychleji. Děkujeme, že nám pomáháte!

Hlavní partner:

    

Technologický partner:

      

Kategorie

Ukázat více Ukázat méně

13 koment.

― Živý přenos