MALL.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Rozumím

Chromecast

Chyba přehrávání

Zapnout zvuk

Dalši video za sekund
Živě: Domácnost sokolů na komíně teplárny v Mladé Boleslavi
MallTV Živě: Domácnost sokolů na komíně teplárny v Mladé Boleslavi

Sdílejte video

0:00
Živě 00:00 / 00:00
Přehrát
Další
Hlasitost
Nastavení
 • Titulky

 • Kvalita

  Auto HD
 • Kvalita
Airplay
Chromecast
Kino režim
Celá obrazovka

Živě: Domácnost sokolů na komíně teplárny v Mladé Boleslavi

 • Publikováno : před 1 měsícem
 • zhlédnutí
 • 0 Sledujících diváků
 • 2
 • 2
 • Oblíbené
 • Sdílet
 • Oblíbené

Příroda a ZOO

2 série | 14 ep.

O videu

See live broadcasts of rare birds of prey. For the sixth year in a row, migratory falcons have been nesting on the chimney of the ŠKO-ENERGO heating plant in Mladá Boleslav. The family is large, and this year, as in the previous 2 years, four young hatched.

About the project

Company  SKO-ENERGO joined the initiative, providing refuge for endangered predators tall industrial buildings and built on the 200-meter chimney safe shelter for peregrine falcon. They are the most sensitive to disturbance while sitting on eggs, and in the Czech Republic there are not so many suitable rocks with nests of predators, which the falcon could use without disturbance by climbers and tourists. Paradoxically, an industrial building offers them more peace of mind. Although it may seem strange at first glance - falcons in the center of the city of cars - the chimney offers the falcons the "service" they need: a safe height, a covered refuge, plenty of food in the form of overpopulated pigeons.

Povedlo se tak založit sokolí populaci přímo v centru Mladé Boleslavi, což se dosud nikomu nepodařilo. Komín teplárny ŠKO-ENERGO je navíc dosud nejvýchodnější českou stavbou obsazenou sokoly stěhovavými. V plechové budce nainstalované na komíně teplárny v roce 2014 se narodilo mezi lety 2015 – 2019 celkem 17 mláďat, s letošními čtyřčaty tedy již 21. Sokolí pár poprvé úspěšně zahnízdil na komíně v roce 2015. Podle ornitologů s velkou pravděpodobností zůstává celý pár v Mladé Boleslavi nezměněn od roku 2017, kdy se samici poprvé podařilo odečíst. Samec je neznačen a samice je značena německými kroužky s kódem 5LH a narodila se v roce 2013 také v budce na komínu v saském Glauchau. Sokolí rodiče přilétají do budky koncem února, mláďata se líhnou počátkem dubna a z komína odlétají sokoli v průběhu června.

Ekologické projekty jsou jedním z pilířů podpory ŠKO-ENERGO regionu. Výchovu dětí a mládeže k zodpovědnosti vůči životnímu prostředí považuje společnost za prioritu. Společnost každým rokem připravuje v souvislosti se sokoly ekologické soutěže pro děti a mládež. Jednou se jednalo o naučnou soutěž o životě sokolů a návštěvu sokolníků přímo ve školách v Mladé Boleslavi, podruhé o výtvarnou a kreativní soutěž a v neposlední řadě soutěž, ve které dávali děti jména narozeným sokolíkům. Ta z loňského roku dostala jména Popelka, Popílek, Střelka, Pírko. A letos si pro děti připravila pracovní listy „Povídání o rytířích nebes“, které mohou vyplnit s rodiči a dozvědět se tak mnohé z života těchto krásných dravců a je ke stažení na stránkách https://www.sko-energo.cz/content/upload/file/povidani_o_rytirich_nebes_vc_reseni.pdf.

Kroužkování  

V plánu je také kroužkování, díky kterému vědci získávají o ptácích důležité informace. Letos proběhne ve čtvrtek 30.4. a bude ho možné sledovat prostřednictvím online přenosu. 

Kroužkování sokolů je náročné především vlastním výstupem na hnízdo, které v případěstaveb vyžaduje dobrou fyzičku, v případě skal i zvládnutí horolezeckých technik. Vlastní kroužkování je rutina, u sokolů je třeba dávat pozor na velmi ostré drápy. Při kroužkování větších mláďat musíme počítat s tím, že se brání, lehnou si na záda a sekají pařáty. Vlastní kroužkování je pro sokolí mláďata bezbolestné, kroužek musí být nasazen na noze volně. Pro ptáky, s výjimkou krátkého stresu, nepředstavuje kroužkování žádné riziko (samozřejmě za předpokladu, že kroužkuje oprávněná osoba, tedy kroužkovatel, který je proškolen a má v kroužkování praxi). Naopak je pro nás cenným zdrojem informací o přežívání mláďat, o jejich rozptylu, migraci, případném zahnízdění na jiné stavbě a další zajímavé a důležité informace. 

Sokolíci dostávají na levou nohu stříbrný odečítací kroužek a na pravou pak modrý ornitologický. A tyto kroužky si sokolíci nesou po celý svůj život na svých pařátech.

Něco o sokolech

Pro sokoly stěhovavé (Falco peregrinus) je hnízdění na komíně ideální možností, jak vyvést mláďata v klidu. Byla sice zaznamenána i hnízda na zemi, ale výška jim vyhovuje. Sokoli hnízdo aktivně nestaví, hledají vhodné zázemí – často nepohrdnou ani opuštěným hnízdem jiného druhu. Zatímco ještě v padesátých letech minulého století byla populace sokolů v tehdejším ČSSR poměrně silná, v 70. letech už nebylo zaznamenáno žádné hnízdění kvůli nadměrnému používání pesticidů. V letech 2001-2003 byl stav sokolů na našem území odhadnut na 20 – 25 párů a od té doby se situace zlepšuje právě i díky takovým možnostem, jaké nabízí komín mladoboleslavské teplárny. 

Více, než čtyři vajíčka mívají sokoli jen velmi zřídka, počet 3 – 4 je obvyklý. Po vylíhnutí se o mláďata přibližně čtrnáct dní stará v hnízdě jen samice, samec přináší potravu. Když ptáčata povyrostou, rodiče se začnou ve výletech za kořistí střídat. Po 35 – 42 dnech mladí sokoli opouštějí hnízdo, ale rodiče jim obvykle ještě další dva měsíce pomáhají obstarávat jídlo. Než je pták pohlavně zcela dospělý, trvá to dva nebo tři roky.

In adulthood, these beautiful birds reach a wingspan of 85 - 115 cm, males weigh from 500 to 750 g, females are up to twice as heavy. Falcons hunt mainly smaller birds from a height, reaching exceptional speeds of up to 300 km / h, flapping their wings for almost the entire flight and, unlike other predators, gliding only for short sections. Thanks to the phenomenal sight, the falcon can see the pigeon even at a distance of eight kilometers. Couples are often faithful for life.

 

Kategorie

Ukázat více Ukázat méně

15 koment.


0/500
― Živý přenos