MALL.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Více informací o ochraně soukromí
Rozumím

Chromecast

Chyba přehrávání

Vysílání bude brzy zahájeno

Další video za

Živě: Krokodýli čelnatí: Krokodýlí Zoo Praha
Zjistit víc Přeskočit reklamu Přeskočit reklamu Přeskočit reklamu za 5
MallTV Živě: Krokodýli čelnatí: Krokodýlí Zoo Praha

Sdílejte video

0:00
Živě
Přehrát
Další
Hlasitost
Nastavení
  • Kvalita

    Auto HD
  • Kvalita
Airplay
Chromecast
Kino režim
Celá obrazovka

Živě: Krokodýli čelnatí: Krokodýlí Zoo Praha

  • Publikováno před 3 týdny
  • 0
  • 0
  • Oblíbené
  • Sdílet
  • Oblíbené

Slow TV Mix

2 série | 10 ep.

O videu

Sledujte denní i noční režim páru krokodýlů čelnatých, Gerharda a Andulky, kteří žijí v Krokodýlí Zoo v pražských Holešovicích. Shodou okolností jsou i stejně staří, oba se narodili v roce 2006 – Gerhard v Zoo Lipsko, Andulka v Zoo Plzeň. Dospělé krokodýly čelnaté je prakticky nemožné chovat ve skupině, téměř vždy dochází ke konfliktům. Naopak samec se samicí si na sebe dobře zvyknou a tvoří harmonický pár i několik let.

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů můžete vidět i na vlastní oči přímo v krokodýlí ZOO v pražských Holešovicích. Atraktivní je především jejich krmení, které probíhá každou sobotu ve 14:00. Více na www.krokodylipraha.cz.

 

O KROKODÝLU ČELNATÉM

Krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis) je jeden z nejmenších krokodýlích druhů. Samci dorůstají 140–160cm, samice obvykle 120–130cm. Jde o robustně stavěná zvířata s mohutnou hlavou, silným stiskem čelistí a výrazným čelem – díky tomu vznikl také název druhu. Při chovu v teráriu patří mezi vyložené „sympaťáky“. Mláďata bývají čilá, rejdí teráriem i v průběhu dne, vůči chovateli se vůbec neprojevují agresivně, velmi brzy si zvyknou brát potravu z ruky nebo pinzety a občas o sobě dají vědět zakuňkáním. Braní do ruky nemají rádi, ale jinak bývají klidná a mírná, sprchování teplou vodou jim dělá vyloženě dobře. Poměrně často pobývají na souši. Prokazatelně se rozmnožují i v pokročilém věku. Jedním z největších doložených jedinců je mimořádně vzrostlý samec žijící dlouhá léta v Zoo Jihlava. Nyní je můžete vidět i s jeho celoživotní partnerkou v Krokodýlí Zoo Protivín.

Rozšíření

Většina příbřežních států západní Afriky od Guinea-Bissau, přes Senegal, Nigérii, Kamerun, Pobřeží slonoviny, Libérii, Sierra Leone, Ghanu, Togo, Středoafrickou republiku, ve střední Africe zejména Kongo, (bývalý Zair) až po severní Angolu

Počet jedinců v přírodě

Díky skrytému způsobu života je velmi složité jejich počet i jen odhadnout. Pro kůže ovšem loven není (jejich kvalita specializovanému kožedělnému průmyslu nevyhovuje), spíše pro maso a jeho dalšímu přežití nahrává i rozšíření na rozlehlém území napříč mnoha státy. Patří ovšem mezi ohrožené druhy a počet v přírodě žijících jedinců je odhadován na několik desítek tisíc. Ohrožuje jej zejména ničení jeho původního životního prostoru, mimo jiné i kácení deštných pralesů.

Biotop

Tropické lesy a pralesy, bažiny, spíše menší říčky, potoky a jezírka, ve velkých řekách a jezerech se většinou nevyskytuje.

Potrava

Malí savci, ptáci, obojživelníci, ryby a co je překvapivé, občas i spadané ovoce.

Rozmnožování

Pohlavní dospělosti dosahují poměrně brzy, v osmi až deseti letech. Období páření je závislé na konkrétním místě výskytu v rámci rozsáhlého areálu rozšíření, v evropských chovech je ovšem pozorováno nejčastěji v jarních měsících, mláďata se pak líhnou nejčastěji na podzim. Počet vajec ve snůšce nebývá velký, zpravidla mezi 10 až 16. Samice si z rostlinného materiálu staví hnízdo i více než půl metru vysoké o průměru cca 1,5m, které staví nanejvýš několik desítek metrů od vody, obvykle jeden až dva metry nad úrovní vodní hladiny. Mláďata se začínají líhnout cca mezi 72 a 118 dnem inkubace a ještě před líhnutím se začínají z vajec ozývat. Samice po dobu inkubace hnízdo střeží, na kuňkání reaguje, čelistmi pomáhá skořápku narušit, vylíhlá mláďata bere opatrně do tlamy a přenáší do vody. Zdaleka ne všechna mláďata se ovšem dočkají líhnutí. Nejčastějším zlodějem krokodýlích vajec je varan nilský (Varanu niloticus), který s chutí a často vykrádá i snůšky dalších dvou afrických krokodýlích druhů.

 

 

 

Kategorie

Ukázat více Ukázat méně

1 koment.

― Živý přenos