Stavby a technologie

Nabídka živých přenosů z různých oblastí. Mohli jste sledovat, jak z centra Prahy mizí brutalistická stavba Transgas nebo jak se staví Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Průběžně pro Vás připravujeme ale i další streamy z infrastruktury, dopravy nebo například i 3D tisku.

Zobrazit více

V PŘÍPADĚ VÝPADKU PROSÍM PIŠTE NA [email protected] DOČKÁTE SE RYCHLÉ OPRAVY PŘENOSU. DĚKUJEME!

Alternate Text
Řazení
Nejnovější
  • Abecedně A-Z
  • Nejnovější
  • Nejsledovanější

Demolice komplexu Transgas

Ikonická brutalistická budova Transgas v centru Prahy má své dny sečteny. V březnu se začalo s její demolicí, která potrvá až do konce tohoto roku. Konec už známe, ale jaké jsou počátky této kontroverzní stavby?

Na místě současného Transgasu u Vinohradské třídy stály původně rozsáhlé činžovní domy. Ty nechalo zbořit v roce 1939 Ministerstvo pošt a telegrafů, další domy v ulicích Římská a Rubešova byly zbořeny v roce 1965 už v souvislosti se záměrem postavit zde administrativní centrum pražských plynáren.

Když se Česko v roce 1970 zavázalo ke stavbě 1030 km dlouhého plynovodu ze Sovětského svazu do zemí střední Evropy, který měl vést přes naše území, dostal tvůrčí tým architektů (ve složení Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický) nové zadání: dispečink transitního plynovodu, administrativní budovy Federálního ministerstva paliv a energetiky, obchody a služby.

Samotná stavba, jejímž dodavatelem byl národní podnik Průmyslové stavby Gottwaldov, započala roku 1972 a dokončena byla roku 1978, kdy vznikly obě kancelářské věžové budovy odkloněné od Vinohradské třídy.

V srpnu 2015 projevila zájem o pozemek budovy Transgasu investorská skupina HB Reavis se záměrem celou stavbu zdemolovat a vytvořit zde moderní kancelářské centrum. To by mělo mít šest až osm nadzemních podlaží a zelený vnitroblok.

Klub za starou Prahu se pokusil demoliční verdikt zvrátit, ovšem návrh na zařazení „perly brutalismu“ mezi kulturní památky neprošel. S budovou, která si zahrála i ve slavném filmu Vesničko má, středisková nebo v reklamě značky Apple, se proto Praha musí pomalu rozloučit.

Bourání začalo v polovině března a skončit by mělo za 10 měsíců. Nejdříve by se měly zbourat výškové budovy a objekt bývalého dispečinku. Následovat budou zbývající části objektu, například majestátní schody směrem k budově. Díky Slow TV můžete být u toho!

 

Slow TV má kameru umístěnu na budově Panorama Business Center, odkud sleduje druhou kamerou vlaky na Hlavním nádraží.

 

Poděkování partnerovi:

Za pomoc při umístění kamery děkujeme firmě REDSIDE investiční společnost, a.s., která nabízí prvotřídní investiční řešení pro instituce a individuální investory v oblasti správy alternativních investičních fondů.

https://www.redsidefunds.com/

Technologické řešení:

Živý přenos z demolice komplexu Transgas snímá IP kamera Axis Q3518 s rozlišením až 4K a funkcemi Lightfinder a WDR pro kvalitní barevný obraz v různých světelných podmínkách.

― Živý přenos