MALL.TV přizpůsobujeme na míru vám. Na základě vašeho chování na našem webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní obsah a reklamy. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo jakýkoli odkaz mimo tuto lištu souhlasíte také s využíváním cookies, personalizací reklam podle údajů o vašem chování na webu a zájmech získaných od našich partnerů a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v Nastavení soukromí.

Více informací o ochraně soukromí
Rozumím

Termiti

2 série | 4 ep.

V přenosu můžete sledovat 50 let staré termitiště, o které pečují vědci ze skupiny Roberta Hanuse v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Rozpoznat v termitišti můžete pouhým okem dělníky podle kulatých bílých hlav a vojáky, kteří mají delší oválnou tmavou hlavičku a na ní téměř černá kusadla směřující vpřed. Termiti působí na naší planetě coby nejvýznamnější rozkladači celulózy v její nejrůznější podobě, a proto jsou nepostradatelní zejména v tropických oblastech. Zajímaví jsou také ale pro studium dlouhověkosti, jemuž se věnují i vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Zobrazit více

V PŘÍPADĚ VÝPADKU PROSÍM PIŠTE NA [email protected] DOČKÁTE SE RYCHLÉ OPRAVY PŘENOSU. DĚKUJEME!

Alternate Text
Termiti
  • Termiti
  • ON-LINE REPORTÁŽ
  • O pořadu
Řazení
Nejnovější
  • Abecedně A-Z
  • Nejnovější
  • Nejsledovanější

Kolonie byla dovezena doc. Ivanem Hrdým, zakladatelem pražského bádání na termitech, z Číny, odkud tento druh původně pochází. Samotný tento druh dnes však najdeme v teplých oblastech téměř všech kontinentů, kde se stal mocným škůdcem. Největší hrůzu nahání jihovýchodním oblastem USA, kde likviduje dřevostavby a působí veliké škody na majetku. Původním důvodem k opatření kolonie tedy byl aplikovaný výzkum s cílem přijít na to, jak se tohoto obávaného termita zbavit.

Dělníky poznáte na videu podle kulaté bílé hlavy, na níž nasedá měkké světlé tělíčko se střevem plným potravy - zabezpečují chod kolonie, zpracovávají dřevo a vytvářejí ze slin a výkalů stavby, které vidíte na dřevěných deskách. Naproti tomu vojáci, kteří na videu většinou postávají na okrajích prkének či prochází mezi pracujícími dělníky, mají oproti dělníkům delší oválnou tmavou hlavičku a na ní téměř černá kusadla směřující vpřed. Tělo má kapkovitý tvar.

Termiti působí na naší planetě coby nejvýznamnější rozkladači celulózy v její nejrůznější podobě. Rychlost zpracování velmi závisí na druhu, velikosti kolonie i materiálu. Zatímco některé druhy dokáží zpracovat až půl kilogramu dřeva denně, jiné mohou celý život žít, tedy mnoho let, ve špalíčku o rozměrech průměrného mobilního telefonu.Termiti mají zcela zásadní význam pro fungování tropických a subtropických ekosystémů, protože zajišťují koloběh látek z mrtvých stromů a rostlin, tvorbu půdy atp. Bez nich by se život v tropech zastavil.

Poděkování partnerovi:

Děkujeme za spolupráci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR / ÚOCHB je přední mezinárodně uznávaná vědecká instituce, jejímž hlavním posláním je základní výzkum v oblasti chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, chemie přírodních látek, biochemie a molekulární biologie, fyzikální chemie, teoretické chemie a analytické chemie. Nedílnou součástí poslání ÚOCHB je přenos výsledků základního výzkumu do praxe. Důraz na mezioborové zaměření výzkumu ústí do řady aplikací v medicíně, farmacii a dalších odvětvích.

Technické řešení:

Přenos snímá síťová kamera AXIS P1448 se zabudovaným IR přísvitem. Ten je v tomto přenosu nezbytností, neboť termiti jsou světloplaší. Přímo v kameře běží streamovací aplikace CamStreamer společnosti NetRex, která umožňuje přenos videa z kamery do přehrávače Mall TV.

V případě VÝPADKU nám prosím napište na [email protected]. Opravy přenosu se tak dočkáte nejrychleji. Děkujeme, že nám pomáháte!

Produkce: Taktiq Communications

TAKTIQ Communications je komunikační agentura působící v oblasti IT/T a pořadatel konferencí i komunitních eventů.

Odpovědná redaktorka: Leona Daňková

Technik: Petr Kospach

Kontakt: [email protected]

 

― Živý přenos